Mieszkańcy gminy Pilzno i samorządowcy z całego regionu pożegnali wczoraj na miejscowym cmentarzu Józefa Chmurę. Burmistrz Pilzna zmarł w sobotę po kilkumiesięcznym zmaganiu się z chorobą nowotworową - rakiem trzustki.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mimo ciężkiej choroby starał się możliwie jak najlepiej do końca wypełniać swoje obowiązki. Uczestniczył w obradach rady gminy. Jeszcze miesiąc temu zjawił się na sesji, ale ponieważ poczuł się fatalnie, nie mógł wziąć w niej udziału i został odwieziony do domu.

Obowiązki burmistrza Pilzna pełnił drugą kadencję z rzędu, od 2002 roku.

- W ostatnim czasie najbardziej zależało mu na budowie pilzneńskiego gimnazjum - przyznają urzędnicy magistratu. - Poświęcił temu tematowi mnóstwo sił i zdrowia. Budynek jest już praktycznie gotowy, trzeba go tylko wyposażyć. Wszystko wskazuje na to, że lekcje rozpoczną się w nim już od nowego roku szkolnego.
Śmierć włodarza gminy nie oznacza, że w Pilźnie będą musiały zostać przeprowadzone wcześniejsze wybory.

- Gminą, do czasu, jesiennych wyborów samorządowych, kierować będzie, podobnie jak to się stało w Dębicy, pełnomocnik wyznaczony przez wojewodę - wyjaśnia Roman Rynkiewicz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie.

Od zarządzenia do przeprowadzenia wyborów musi upłynąć co najmniej 40 dni. Tymczasem ostateczny termin, zgodnie z ordynacją wyborcza, kiedy można byłoby je przeprowadzić mija 9 maja, czyli sześć miesięcy przed planowanymi, wyznaczonymi na ten rok wyborami samorządowymi. - Nie ma możliwości zmieścić się w tym terminie - przekonuje Roman Rynkiewicz.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!